Karadul Hakkında Bilinmeyenler;


Zehirli Örümcek Karadul Çevik, Gizemli ve Tehlikelidir.

2019’da yayınlanan bir çizgi romana göre Avengers’ın kurucu üyesi Natasha Romanoff, Black Widow kod adını alıyor çünkü “örümceklerin en ölümcülü olarak biliniyor, çok geç olana kadar fark edilmekten kolayca kaçıyor.” Karadullar, bir kişiyi tek ısırıkla öldürebilen, korkutucu derecede göze çarpmayan, son derece zehirli yaratıklar olarak popüler hayal gücünde kötü bir yere sahiptir. Ancak küçük eklembacaklıların itibarı orantısız bir şekilde bozuldu. Gerçeği kurgudan daha iyi ayırmanıza yardımcı olmak için karadul örümcekleriyle ilgili muhteşem ayrıntıları burada bulabilirsiniz.

1.Dünyanın En Ölümcül Örümceği Değildir.


Marvel çizgi romanının iddiasının aksine karadullar dünyadaki en ölümcül örümcek olmaktan çok uzaktır. Ancak dünyanın en zehirli örümceklerinden, Avustralya’nın huni ağ örümceklerinden daha korkutucu bir isme sahipler. Amerikan kara dullarının yakın akrabası olan Avustralya kızıl sırtlı örümceği de başka bir rakiptir çünkü zehri daha güçlüdür ve ısırıkları huni ağlarından daha yaygındır.


Karadullar Kuzey Amerika’daki en zehirli örümceklerdir. Zehirleri çıngıraklı yılanın zehrinden yaklaşık 15 kat daha güçlüdür ve sinir hücrelerini baskı altına almak ve büyük acıya neden olmak için alfa-latrotoksin adı verilen bir kimyasal kullanır.


Alfa-latrotoksin bir kişinin sinir hücresine ulaştığında, sinir tüm sinyal kimyasallarını aynı anda boşaltarak komşularını bunaltıyor. Ağrıya ek olarak ısırık, yara çevresinde şişmeye, şiddetli kramplara, terlemeye ve üşümeye neden olabilir.
Ancak örümcekler yılanlardan çok daha küçüktür ve tek seferde çok fazla zehir salmazlar, dolayısıyla kara dul ısırıkları yalnızca küçük çocuklar ve yaşlılar için yüksek risk oluşturur.

2.Karadul Zehrinin Panzehiri Var Mı?


Panzehir yardımıyla semptomları azaltmak için her yıl yaklaşık 2.500 kişi kara dul ısırıklarıyla zehir kontrol merkezlerine gidiyor. Antivenom her durumda reçete edilmez; genellikle hasta yüksek risk altındaysa, nefes almada zorluk çekiyorsa, yüksek tansiyonu varsa veya hamileyse uygulanır.


Kara dul ısırıklarına karşı panzehir ilk olarak 1930’larda üretildi. İlaç üreticileri, panzehiri yapmak için atları az miktarda kara dul zehirine maruz bırakıyor. Atın bağışıklık sistemi, zehirdeki kimyasalları hedef alan antikorlar oluşturarak tepki verir. İlaç üreticileri bu antikorlarla kan alıp bunları mağdurlarda kullanılmak üzere saflaştırıyor. Bu antikorlar, kişinin bağışıklık sistemini ağrıya neden olan kimyasalları yok etmek için işaretleyerek zehri etkisiz hale getirir.

3.Kaç Tane Karadul Türü Var?


Kuzey Amerika’daki üç örümcek türü “kara dul” ortak adıyla anılır. Bunlar batıdaki türler, Latrodectus hesperus; kuzeydeki türler Latrodectus variolus; ve güneydeki türler Latrodectus mactans. Dişi karadullar yaklaşık bir buçuk inç uzunluğa ulaşabilir.


Parlak ve siyah renktedirler ve karınlarında kum saati şeklinde parlak kırmızı işaretler vardır. Erkekler yarı büyüklükte, daha açık renkli ve kırmızı veya pembe lekelere sahiptir.


İsimlerinden de anlaşılacağı gibi, güney kara dul, Amerika Birleşik Devletleri’nin güneyinde, batı batı kıyısı boyunca ve çölde yaşar ve kuzey kara dul, bitişik ABD’nin yukarısında ve güney Kanada’da bulunabilir.
Kara dullar taksonomik cinslerini dünya çapında bulunan diğer 30 örümcekten oluşan vahşi bir diziyle paylaşıyor. Latrodectus cinsinin en yeni üyesi Phinda düğme örümceği 2019 yılında Güney Afrika’da keşfedildi ve parlak mor yumurtalar bırakıyor.

3.Karadullar Yamyam Mı?


Marvel’ın “Kara Dul”u genç yaşlardan itibaren öldürmek üzere eğitilmişti ve genç kara dul örümceklerinin de şiddete eğilimi var.
Animal Behavior dergisinde 2016 yılında yayınlanan araştırma, kara dul örümcek yavrularının birçok farklı boyutta birlikte yumurtadan çıktıklarında, aralarında en büyüğünün en küçük kardeşlerini hızla tükettiğini gösterdi.


Örümcek yavrularının yaklaşık aynı büyüklükte yumurtadan çıktığı denemelerde, hemen yamyamlığa atlamadılar.
Santa Barbara’daki California Üniversitesi’nden örümcek uzmanı Jonathan Pruitt, 2016’da Washington Post’tan Joshua Rapp Learn’e şöyle konuştu: “Bir annenin isteyeceği son şey, 300 bebeğinden birinin dev bir bebek sahibi olması ve 299’unun ölü olması.” gerçekten de dişilerin yumurtalarını çok hassas bir şekilde tedarik edebildiklerini gösteriyor… yani gelişimleri aynı hızda ilerliyor.”

4.Bütün Çiftleşmeler Ölümle Mi Sonuçlanır?


Kara dullar, bilim adamlarının dişilerin çiftleşmeden sonra eşlerini yediğine tanık olmasından dolayı bu ismi almıştır. Ancak araştırmalar, ilgili bir tür olan kızıl sırtlı örümceklerde dişilerin eşlerini yalnızca yüzde iki oranında yamyamlık ettiğini gösterdi; bu nedenle uzmanlar, Amerikan kara dullarının vahşi doğada benzer yamyamlık oranlarına sahip olduğundan şüpheleniyor.


Dul kadınların yamyamlık davranışları ilk kez laboratuvarda gözlemlendi; burada erkekler daha büyük, daha aç, eşlerinden kaçacak hiçbir yere sahip değildi. Ancak örümceklerin doğal yaşam alanlarında erkekler kaçma fırsatına sahiptir.


Erkek kara dulların da her şeyden önce riskli cinsel ilişkilerden kaçınma stratejileri vardır;
Araştırma, feromonları sayesinde bir dişinin aç olup olmadığını anlayabileceklerini, böylece biraz acıkmış görünen potansiyel eşlerden kaçınabileceklerini öne sürüyor. Ve bazı akraba türler agresif bir yaklaşım benimsiyor. Kahverengi dul ve kırmızı sırtlı örümcekler bazen “travmatik tohumlama” adı verilen bir işlemi kullanırlar.


Bir erkek, yalnızca iç tesisatını geliştirmiş genç bir dişiyle karşılaşırsa, erkek dişleri ve eşiyle dişinin kabuğunda bir delik açabilir. Uygulamanın dişi örümceklere kalıcı bir zarar verdiği görülmedi ve erkeklere, yenilmeden genlerini aktarma ve ileride başka bir eş arama şansı verdi.

5.“Örümceğin” Duyuları İçin Minik Yarıklar Kullanılıyor.


Latrodectus cinsindeki tüm örümceklerin birkaç ortak noktası vardır: onlara tarak ayaklı örümcekler adını kazandıran kıllarla kaplı kavisli ayaklar ve dolaşık ağlar adı verilen dağınık, düzensiz ipek yuvaları.
Batılı karadullar, ne kadar iyi beslendiklerine bağlı olarak ağlarını oluşturmak için iki farklı strateji izliyor. Açlıktan ölmek üzere olan örümcekler, avlarını yakalayan daha yapışkan iplikler oluşturuyor ve sağlıklı örümcekler, aşırı yemelerini engelleyebilecek destek ipliklerine daha fazla zaman harcıyor.


Örümcekler, kendi duyularının bir uzantısı olarak, dolambaçlı ağlarındaki ipek ipliklerine güvenirler. Dış iskeletteki çatlaklara benzeyen ve özellikle bacak eklemlerinde yaygın olarak görülen, slit sensilla adı verilen binlerce organ, ipekteki titreşimleri hisseder.
Bir örümcek duruşunu değiştirerek yarık sensillanın şeklini değiştirir, böylece kara dul, duyularını ağından gelen belirli titreşim frekanslarına göre ayarlayabilir.

6.Uyarı Mekanizması


Karadul dişisinin karnındaki kırmızı leke açık bir mesaj verir: Tehlike. Ancak karadulun uyarılarını alan yalnızca insanlar değil. Karadulların avladığı böcekler çenelerine düşmekten kaçınmak isterler.
Zehrin yaygın bir belirtisi olduğundan genellikle kırmızı yaratıklardan kaçınan kuşlar ve eşekarısı, örümcekleri avlar. (Kara dulun zehri, yenen kişi olduğunda pek etkili olmuyor.) Karadullar geliştikçe, avlarından saklanmak ile yırtıcı hayvanları uyarmak arasında bir denge kurmaları gerekiyor.


Colorado Üniversitesi örümcek araştırmacısı Nicholas Brandley, 2016 yılında Smithsonian dergisine verdiği demeçte, 3D baskılı dul kadınlarla yaptığı deneylerde, parlak kırmızı noktaların sahte örümcekleri kuş saldırılarından koruduğunu gösterdiğini söyledi. Süssüz plastik örümceklere, kırmızı benekli olanlardan üç kat daha sık saldırı düzenlendi.

Başka bir deneyde, birçok kırmızı noktaya sahip canlı bir kara dul, teraryumlarda ağını daha az renkli emsaline göre daha yükseğe inşa etme eğilimindeydi. Ekstra noktalar ona yükseklerdeki ve aşağıda gizlenen yırtıcı hayvanlara karşı daha fazla koruma sağlayabilir.

7.İklim Değişikliği Popülasyonunu Genişletiyor.


Kara dullar en çok güney ve güneybatı Amerika Birleşik Devletleri’nin sıcak ortamlarında yaygındır. Kış havaları geldiğinde ortadan kaybolma eğiliminde olsalar da, sıcaklıklar düşmeye başladığında aslında öldürülmüyorlar.


Bunun yerine kara dullar korunan bir alan bulur ve kışlama adı verilen hareketsiz bir duruma girerler. İlkbaharda ortaya çıkarlar ve zorlu çiftleşme işi başlar.
Karadullara, yayılış alanlarının en kuzey kesimlerinde nadir rastlanıyor, ancak iklim değişikliği yakında bu durumu değiştirebilir. Kuzeyli kara dullar bugün Kanada’da 1960’larda yaşadıklarından yaklaşık 31 mil daha uzakta yaşıyorlar.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir