Yılanların Efendisi; Kral Kobra

Kral kobralar 18 feet uzunluğa ulaşabilir, bu da onları tüm zehirli yılanların en uzunu yapar.

Zehir

Zehirleri, zehirli yılanlar arasında en güçlüsü değildir, ancak tek bir ısırıkta verebildikleri nörotoksin miktarı (1 onsun onda ikisi kadar) 20 kişiyi, hatta bir fili bile öldürmeye yeterlidir. Kral kobra zehri beyindeki solunum merkezlerini etkileyerek solunumun durmasına ve kalp yetmezliğine neden olur.

Habitat ve Davranış

Kral kobralar çoğunlukla Hindistan’ın, Güney Çin’in ve Güneydoğu Asya’nın yağmur ormanlarında ve ovalarında yaşar, renkleri bölgeden bölgeye büyük farklılıklar gösterebilir. Ormanlar, bambu çalılıkları, mangrov bataklıkları, yüksek rakımlı çayırlar ve nehirler gibi çeşitli habitatlarda yaşarlar.

Bu tür esas olarak zehirli ve zehirsiz diğer yılanlarla beslenir. Ayrıca kertenkeleler ve küçük memeliler de diyet listesinde vardır. Dünyada yumurtaları için yuva yapan tek yılandırlar ve yavrular çıkana kadar onları canları pahasına korurlar.

Yılan Oynatıcılar

Kral kobralar, Güney Asya’daki yılan oynatıcılarının tercih ettiği tür olarak biliniyor olabilir. Kobralar duyabilmelerine rağmen aslında ortam seslerine karşı sağırdırlar ve bunun yerine yer titreşimlerini algılarlar. Smithsonian’ın Ulusal Hayvanat Bahçesi, “Yılan büyülemenin genellikle bitkin bir kobranın savunmaya alındığı, ancak (acıyla) flütçüye vurmamaya koşullandırıldığı hüzünlü bir dolandırıcılık oyunu” olduğunu söylüyor.

Nesli Tükenmek Üzere

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği, kral kobrayı nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan türler arasında listeledi. Bu yılanlar insan faaliyetlerinden kaynaklanan çeşitli tehditlerle karşı karşıyadır. Güneydoğu Asya’daki şiddetli ormansızlaşma, birçok kral kobranın yaşam alanını yok ederken, aynı zamanda deri, yiyecek ve tıbbi amaçlarla da çok sayıda katlediliyor. Ayrıca uluslararası evcil hayvan ticareti için de toplanıyorlar. Kral kobralar aynı zamanda tehditkâr itibarlarından korkan insanlar tarafından da zulüm görüyor.

Koruma

Vietnam’da kral kobra koruma, altındaki bir türdür. Bu yılanın coğrafi alanı içindeki korunan alanlar muhtemelen bazı korumalar sağlıyor ve King Cobra Conservancy gibi kuruluşlar, halkı eğitmek ve yılanın yaşam alanını korumak için, türlerin davranışlarını daha iyi anlamak için çalışıyor. Hindistan hükümeti, yasa dışı yaban hayatı ticaretini azaltmak amacıyla yetkililerin yeni esir alınan (yasadışı ilan edilen) yılanları tespit etmesine olanak sağlamak için tutsak kral kobralara mikroçipler yerleştiriyor.

Kaynak

BİLİMLE TASARLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir