Avustralya’nın Vahşi Köpeği; Dingo

Dingo Avustralya’ya İlk Ne Zaman Geldi?

Dingo Avustralya’nın vahşi köpeğidir. Yaklaşık 4000 yıl önce muhtemelen Asyalı denizciler tarafından Avustralya’ya getirilen eski bir evcil köpek türüdür. Kökenleri Güneydoğu Asya’daki evcil köpeklerin ilk türlerine kadar uzanmaktadır.
Evcil köpekler Boz Kurt’un (Canis lupus) soyundan gelmektedir. Son DNA çalışmaları Dingoların Avustralya’da daha uzun süre kalmış olabileceğini öne sürse de tartışmasız en eski arkeolojik bulgu 3.250 yıl öncesine tarihleniyor.

Özellikleri

Dingo, plasentalı bir memelidir; yani canlı yavrular doğurur, yavrularını süt üreten meme bezleri aracılığıyla besler ve bir tür kürk veya saça sahiptir. Kürkünün rengi büyük ölçüde yaşadığı yere göre belirlenir. Standart kaplama rengi beyaz ayaklı zencefildir. Ancak çöl bölgelerinde kürk daha altın sarısı renkteyken ormanlık bölgelerde kürk daha koyu ten renginden siyaha kadar olabilir. Vücut kürkü kısa, kuyruk ise oldukça gürdür.

Geniş kafası ve dik kulakları ile köpeğe benzeyen görünümü, Dingo’yu Avustralya’nın en büyük memeli etoburu yapar. Köpek dişleri evcil bir köpeğe göre daha uzun olduğundan, dingonun ağzı da daha uzun ve sivridir.

Yaşam Alanı

Genel olarak konuşursak, Dingolar Avustralya ana karasında bulunan çok çeşitli habitatlarda yaşayabilir. Tercihleri orman kenarlarına kadar uzanan ormanlık ve otlak alanlarıdır. Yalnızca uygulanabilir su kaynaklarına erişimle sınırlıdırlar. İlk Avrupalı yerleşimcilerin tarıma başlaması ve çiftlik hayvanlarının avlanması korkusu, bunların menzilinin azaldığını gördü.

Dingo Nerelerde Yaşar?

Yaklaşık 4.000 yıldır Avustralya’da yaşayan Dingolar, Avustralya ana karasının birçok yerinde bulunurlar ancak Tazmanya’ya asla ulaşamamışlardır. Avrupa’da kolonizasyon ve pastoralizasyonun artmasından sonra, Dingoları tarım alanlarından uzaklaştırmak için yoğun bir çaba sarf edildi. Sonuç olarak, Dingolar çoğunlukla Yeni Güney Galler’in birçok bölgesinde, Victoria’da ve Batı Avustralya’nın en güney ucunda bulunmuyor.
Batı Avustralya’nın kurak doğu yarısı, Güney Avustralya’nın yakın bölgeleri ve Kuzey Bölgesi dışında Avustralya’nın geri kalanında yaygın olarak kabul edilir.

Beslenme

Dingolar fırsatçı etoburlardır. Memeliler, özellikle tavşanlar, kangurular, valabiler ve vombatlar beslenmelerinin ana bölümünü oluşturur. Yerli türlerin az olduğu durumlarda evcil hayvanları avladıkları ve çiftlik hayvanlarını yetiştirdikleri bilinmektedir. Bu onları pastoralistler arasında pek popüler kılmıyor. Bunu başaramayan Dingo, sürüngenler, böcekler ve kuşlar dahil bulabildiği her türlü besin kaynağını yemektedir. Geceleri çöp toplar ve yalnız bir avcıdır ancak daha büyük hayvanları avlarken daha büyük sürüler oluşturur.

Davranışlar

Dingolar, nadiren terk edilen ve sıklıkla diğer Dingolara karşı savunulan, açıkça tanımlanmış bir bölge sergiler. Ancak avlanmak için sürüler oluşturduğunda bölgenin paylaşıldığı biliniyor. Nadiren uludukları bilinir. Özellikle geceleri sürü üyelerini cezbetmek veya davetsiz misafirleri savuşturmak için uluma eğilimindedirler. Diğer iletişim biçimleri arasında, bölgesel sınırları işaretlemek için kokuyla ovalama, dışkılama ve çimen yığınları gibi nesnelerin üzerine idrar yapma yer alır.

Dingo İçin Üreme

Mart ve Haziran ayları arasında yılda bir kez ürerler. Gebelik süresi yaklaşık dokuz haftadır (evcil köpeklere benzer şekilde) ve ortaya çıkan yavru genellikle dört ila altı yavru üretir. Dingolar yavrularını içi boş bir kütük, kaya barınağı, eski tavşan yuvası veya wombat yuvasında yetiştirecek ve her iki ebeveyn de olaya dahil olacaktır.

Yavruların sütten kesilmesi yaklaşık iki ayda gerçekleşir ve bu dönemde yavrular terk edilebilir veya yaklaşık bir yıl boyunca ebeveynleri ile birlikte kalabilirler. Dingo yavruları yedi aylık olduklarında tamamen büyümüş olurlar ve yetişkin olanlar on yıla kadar yaşayabilirler.
Dişi dingoların çoğu 2 yaşına kadar cinsel olarak olgunlaşırken, erkek olanlar bir yaşına geldiklerinde cinsel olarak olgunlaşır. Yerleşik bir Dingo sürüsünün yalnızca en baskın üyeleri ürer ve diğer üyeler yavruların beslenmesine yardımcı olur.

https://www.youtube.com/watch?v=AWEQKLCqSRI shared by : Nat Geo WILD

Kaynak

  • Strahan R (1995): A Photographic Guide to the Mammals of Australia. New Holland Melbourne Australia.
  • Strahan R (1995): The Mammals of Australia. Reed New Holland Melbourne Australia.
  • Strahan R (1992): Encyclopedia of Australian Animals: Mammals. Angus & Robertson Melbourne Australia.

BİLİMLE TASARLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir